Oszczędzaj narachunkachza prąd

już od pierwszego dniaz własną instalacją fotowoltaiczną

Dowiedz się więcej

Darmowy prąd ze słońca - panele produkują energię z odnawialnego, niewyczerpalnego źródła jakim jest słońce

Źródła fotowoltaiczne pozwalają na pozyskanie tak zwanej czystej energii, pochodzącej wprost z energii słonecznej. Pozyskany w ten sposób prąd może być wykorzystany do podgrzewania wody użytkowej lub zasilania elektrycznych urządzeń domowych. Panel fotowoltaiczny jest źródłem energii, który „zbiera" energię pochodzącą ze słońca i łączy się w specjalne moduły. Ich budowa składa się z materiału półprzewodnikowego, który przewodzi ładunek elektryczny. Panele przekształcają energię słoneczną w prąd stały. Energia z paneli zostaje przetworzona w prąd zmienny dzięki falownikowi, który jest integralnym elementem całej instalacji fotowoltaicznej. Prąd stały pozyskany z paneli zostaje przetworzony w prąd zmienny, który jest użytkowany w domu. Zadaniem falownika jest nie tylko zmiana prądu stałego w prąd zmienny, ale i kontrola pracy paleni słonecznych. Falownik działa nieprzerwanie, kontrolując parametry oraz ilość przetworzonego prądu.

Ikona 1

Własny prąd

Po zwróceniu się kosztów inwestycji w kolektory fotowoltaiczne, prąd dla naszego domu generuje się za darmo. Jedynym kosztem jest opłata za utrzymanie łącza z energetyką – ok 12 zł/ msc

Ikona 2

Oszczędności

Instalacja fotowoltaiczna zwraca się w ciagu 7- 10 lat w zależności od jej eksploatacji i zapotrzebowania domowników na prąd

Ikona 3

Niezależność

Rosnące ceny prądu nie będą już Cię dotyczyć, a inwestycja w fotowoltaikę zwróci się w krótszym czasie.

Ikona 4

Czyste powietrze

Fotowoltaika jest odnawialnym, ekologicznym źródłem energii. Ogniwa produkując prąd nie wydzielają dwutlenku węgla, ani innych szkodliwych związków. Są całkowicie bezpieczne dla Twojej rodziny.

Zółte słońce
Ikona

gwarancja na sprawność 25 lat

Ikona

wydajna technologia

Ikona

opieka Power Green

Jak to działa?

Działanie systemu fotowoltaicznego jest stosunkowo proste. Ogniwa fotowoltaiczne zawarte w panelach słonecznych pod wpływem energii słonecznej podlegają tzw. efektowi fotowoltaicznemu, w wyniku którego powstaje prąd stały. Za pomocą inwertera (falownika) zostaje on przekształcony na prąd zmienny o parametrach elektrycznych odpowiadających sieci publicznej.

Prąd z inwertera ma nieznacznie większą częstotliwość co powoduje „wypychanie” prądu z sieci i wykorzystanie w pierwszej kolejności prądu z instalacji PV. Nadmiar prądu, którego w danej chwili nie wykorzystujemy jest „odsprzedawany” poprzez licznik dwukierunkowy. Jeżeli wykorzystujemy więcej prądu niż produkujemy niedobór jest „dobierany” z sieci publicznej.

Licznik dwukierunkowy zlicza energię elektryczną wyprodukowaną w instalacji PV oraz pobraną z sieci. Przy rozliczeniu energii elektrycznej netto (net metering) różnica pomiędzy energią elektryczną zużytą i wprowadzoną do sieci, będzie rozliczana w okresie półrocznym.

Czy potrzebna jest modyfikacja instalacji elektrycznej przy montażu systemu fotowoltaicznego? Nie jest potrzebna zmiana instalacji elektrycznej. System PV wpinamy do już istniejącej instalacji, najczęściej w skrzynkę rozdzielczą. Funkcjonalność sieci elektrycznej jest zachowana z tą różnica, że posiadamy dodatkową mikroinstalację do produkcji prądu. W zależności od inwertera (jednofazowy, trójfazowy) zasilamy jedną bądź trzy fazy.

Czym jest licznik dwukierunkowy?

Zyski z mikroinstalacji fotowoltaicznych

Według danych GUS, średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wynosi 2 226 kWh. W takim przypadku, w rocznym rozrachunku, instalacja Fotowoltaicznao mocy 3kW (produktywność 2 971kWh) pokryłaby zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz pozwoliła na odsprzedaż wyprodukowanych nadwyżek.

Dotychczasowe roczne koszty gospodarstwa za energię elektryczną były na poziomie około 1 380 złotych (przyjmujemystawkę 0,62pln za kWh, chociaż wg GUS średnia stawka to ponad 0,64zł).Przy własnej instalacji fotowoltaicznej, oszczędność to w pierwszej kolejności zmniejszenie rachunku za energię z sieci. W polskim klimacie miesięczne uzyski energii różnią się, dlatego w kalkulacji bezpiecznie przyjmiemy, że 60% wyprodukowanej energii (1 335,6 kWh) będzie przeznaczone na własny użytek. To oznacza oszczędność w wysokości 828 złotych rocznie. Nasz rachunek od dostawcy energii spada więc do 552 złotych. Pozostała wyprodukowana energia (860,24kWh) będzie odsprzedawana do sieci energetycznej. Obecnie stawka, za jaką odkupywana jest 1 kWh wynosi 0,16 złotych. Czyli roczny dochód to 137,64 złotych (opodatkowany19%).

Przy 8-letnim kredycie, całkowite wydatki netto związane z inwestycją (spłata kredytu pomniejszona o ww. oszczędności) wyniosą około 3250 złotych. W 9-tym roku inwestycja zacznie przynosić zysk netto. W ciągu 25 lat użytkowania.instalacja 3kWp przyniesie nam dochód na poziomie 26 tysięcy złotych.

Zamów bezpłatną wycenę instalacji elektrowni słonecznej

Wypełnij formularz

Etapy inwestycji

1. Audyt

Ustalamy wszelkie szczegóły. Sprawdzamy wszystkie aspekty techniczne.

2. Projekt

Opracowujemy projekt elektrowni słonecznej dobieramy moc Twojej instalacji.

3. Montaż

Instalacja systemu fotowoltaicznego wraz z zapleczem technicznym.

4. Korzyści

Korzystasz z własnej elektrowni słonecznej, oszczędzasz pieniądze i dbasz o środowisko.

Projekt