Ławka solarna

Kalifornijski Uniwersytet Stanowy ma na swoim kampusie nowe ławki. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie ich  zasilane, a zasilane są energią słoneczną. Ławka zapewnia bezprzewodowe ładowanie urządzeń studenckich, takich jak tablety czy smartfony oraz zawiera punkt dostępowy Wi-Fi.

Ławka z panelami fotowoltaicznymi

Posiada również zintegrowane oświetlenie LED, porty ładowania USB. Na ławce znajdują się również czujniki środowiskowe do monitorowania jakości powietrza oraz wykrywania powodzi i pożarów.

Wytwarzanie energii słonecznej w jednostce jest przechowywane w akumulatorze litowo-jonowym. Ławka jest wyposażona w monokrystaliczny* panel słoneczny o mocy 135 W i sprawności 21,6%. Wbudowany akumulator ma napięcie 12,8 V i 55 Ah.

Źródło: PV Magazine US


Panele monokrystaliczne 

to rodzaj ogniw fotowoltaicznych grubowarstwowych wytwarzanych z monokryształu krzemu. Charakteryzują się długą żywotnością i sporą wydajnością, ale także bardzo długim procesem produkcji i wysoką ceną. Są koloru czarnego, dlatego łatwo da się je odróżnić od paneli polikrystalicznych i innych.

  • Udostępnij ten artykuł: