Parametry paneli fotowoltaicznych – na co zwracać uwagę?

Podczas dokonywania zakupów elementów instalacji do zasilania swojego systemu solarnego trzeba zwrócić uwagę na jakość kilku urządzeń, jednak z pewnością kluczową rolę odgrywają w tym zakresie panele fotowoltaiczne. Dla konsumentów przeważnie najważniejszym czynnikiem wyboru jest cena, jednak klienci powinni zwrócić uwagę również na wiele innych parametrów, które odgrywają ważną rolę przy chęci zakupu efektywnego sprzętu na długie lata.

Najważniejsze parametry paneli fotowoltaicznych

Analizując dane techniczne porównywanych instalacji, można trafić na wiele cech, które nie zawsze będą jasne dla osoby, która nie jest specjalistą w dziedzinie energetyki. Do takich parametrów paneli fotowoltaicznych należy z pewnością moc w maksymalnym punkcie pracy, czyli w najlepszym okresie nasłonecznienia, w standaryzowanych warunkach testowych, a także wartość podawana dla normalnych warunków eksploatacyjnych. Pierwsza z nich służy przede wszystkim do porównywania cech produktów różnych producentów przed dokonaniem zakupu. Drugą można z kolei wykorzystywać do obliczenia rzeczywistych możliwości podczas codziennego działania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wśród innych istotnych danych technicznych modułów wymienić można również efektywność, która jest wyrażana w wartościach procentowych. Dzięki temu można sprawdzić, jak bardzo skutecznie będzie przetwarzana przez te urządzenia energia słoneczna w moc elektryczną. Wiele ważnych informacji może nam również dostarczyć parametr informujący o rocznym spadku mocy. Panele fotowoltaiczne cechują się tym, że ich sprawność z czasem będzie się zmniejszać. Warto wiedzieć, jak ta wartość w stosunku do liczb wyjściowych, będzie prezentować się przykładowo po 10 latach eksploatowania w przypadku wybieranego sprzętu.

Cechy fizyczne

Ze względu na zapotrzebowanie energetyczne, a także możliwości budynku, warto również przeanalizować takie cechy, jak przede wszystkim wymiary paneli fotowoltaicznych czy ich waga. Oczywiście zawsze mniejszy ciężar jest pożądany dla konstrukcji domu, a z kolei stosunek rozmiaru modułów do naszych potrzeb energetycznych może sprawić, że nie będziemy w stanie ich pomieścić na naszym dachu, dlatego warto również te wartości wcześniej przeanalizować.

  • Udostępnij ten artykuł: