Obalamy mity na temat fotowoltaiki

Dla wielu osób instalacje fotowoltaiczne są zagadnieniem nieznanym, dlatego też urosło na ich temat wiele mitów, które nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym lub stały się już nieaktualne, ale odstraszają osoby potencjalnie zainteresowane tą inwestycją. Postaramy się wyjaśnić wszelkie niejasne kwestie i obalić krążące mity.

Niska opłacalność inwestycji

Wielu przeciwników fotowoltaiki stara się przekonać innych, że inwestycja ta nie ma sensu, a zanim dojdzie do zwrotu poczynionych kosztów, system przestanie działać. Nie jest to prawda, gdyż długoletnia sprawność jest potwierdzana przez gwarancje, które mogą sięgać 25 lat, a nawet dłuższego okresu. Tymczasem całkowity zwrot kosztów często szacowany jest na około 10 lat funkcjonowania system. Później będzie można w pełni korzystać ze znacznie obniżonych rachunków w stosunku do standardowych opłat wobec dostawcy energii.

Co więcej, własny koszt zakupu i montażu można w znaczący sposób zmniejszyć poprzez pozyskanie dofinansowania z licznych programów rządowych oraz samorządowych, które są aktualnie oferowane konsumentom. Komfortowe warunki dotacji oraz pożyczek również na instalacje fotowoltaiczne można uzyskać chociażby za pomocą udziału w programie Czyste Powietrze.

Brak skuteczności działania w okresie zimowym

Polski klimat daleki jest od słonecznych warunków panujących nad Morzem Śródziemnym, dlatego też wiele osób ma poczucie, że w trakcie chłodniejszych pór roku, gdy nasłonecznienie jest znacznie mniejsze, fotowoltaika nie funkcjonuje wcale. Jest to całkowicie błędne wyobrażenie. Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, a poza okresem letnim ich sprawność jest faktycznie mniejsza, jednak nadal przynosi korzyści i nie stanowi problemu dla korzystania z prądu.

Niewykorzystane zasoby przepadają

Konsumenci mający niewielką wiedzę na temat systemów wykorzystujących odnawialne źródła są przekonani, że nadwyżka energii w stosunku do potrzeb budynku, która wytwarzana jest w trakcie lata, przepadnie bezpowrotnie. Biorąc pod uwagę zdecydowaną większość instalacji trzeba temu zaprzeczyć, gdyż aktualne regulacje prawne pozwalają korzystać użytkownikom paneli fotowoltaicznych z wygodnego systemu upustów. W ten sposób nadwyżka energii przekazywana jest do sieci, a w przypadku mniejszej produkcji energii w okresie zimowym można korzystać z tych zmagazynowanych środków.

Skomplikowane procedury

Stwierdzenie mówiące, że instalacja paneli fotowoltaicznych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę jest prawdą jedynie w przypadku systemów, których moc przekracza 40 kW. Gdy instalacja posiada mniejsze parametry, a w przypadku większości gospodarstw domowych wystarcza to w zupełności, spełnienie tych wymagań nie jest konieczne. Wówczas planowana modernizacja może być wykonana całkowicie niezależnie od decyzji administracyjnych.

Fotowoltaika wymaga dużych nakładów pracy

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych pozwala na wygodne korzystanie z w pełni zautomatyzowanego systemu. Niektórzy uważają, że codzienne użytkowanie, a także konserwacja pochłania wiele uwagi, sił oraz kosztów. Tymczasem system funkcjonuje samodzielnie i na co dzień nie potrzeby jego obsługi. Konserwacja jest z kolei wskazana raz w roku, aby usunąć pojawiające się zanieczyszczenia na powierzchni narażonej na wpływ czynników atmosferycznych. Nie jest to jednak bezwzględna konieczność – bez tego instalacja zapewne również będzie funkcjonować, tylko sprawność oraz żywotność może być mniejsza.

Z fotowoltaiki mogą korzystać jedynie prywatne osoby

Do niedawna takie stwierdzenie było zgodne z prawdą, gdyż zgodnie z dawnymi przepisami budowlanymi jedynie gospodarstwa domowe miały możliwość korzystania z tych rozwiązań. W połowie 2019 roku weszły w życie jednak nowe regulacje, zgodnie z którymi z tych energooszczędnych możliwości mogą również teraz korzystać małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Opcja znacznego obniżenia rachunków może być dla firm sporą oszczędnością w zakresie kosztów działalności.

Niższy VAT dotyczy jedynie montażu instalacji na dachu

Innym z mitów, który może pokutować poprzez nieznajomość bieżących zmian, jest przekonanie, że instalacja fotowoltaiczna w innym miejscu niż dach budynku pochłania znacznie większe koszty ze względu na stawkę 23, a nie 8% podatku VAT. W myśl najnowszych regulacji oba rodzaje systemu wykorzystywania energii słonecznej zostały zrównane pod względem poziomu zobowiązań fiskalnych do niższej stawki.

  • Udostępnij ten artykuł: